Jesteśmy profesjonalnym zespołem lekarskim
z kilkunastoletnim doświadczeniem w leczeniu uzależnień
od alkoholu i powikłań poalkoholowych.


Alkoholicy wysokofunkcjonujący


Większości z nas, alkoholik kojarzy się z osobą z nizin społecznych, która boryka się z problemami finansowymi, rodzinnymi, a niekiedy także z bezdomnością. Jak się jednak okazuje, równie często do czynienia mamy z tak zwanymi alkoholikami wysokofunkcjonującymi – dobrze wykształconymi, modnie ubranymi, zajmującymi wysokie stanowiska, doskonale zarabiającymi, o bogatym życiu towarzyskim. Osoby te stanowią aż 20% wszystkich alkoholików i są regularnymi pacjentami firm świadczących usługi z zakresu odtruć alkoholowych.

Wysokofunkcjonującemu alkoholikowi wydaje się, że jest odpowiedzialny i obowiązkowy. Zachowuje się z panującymi powszechnie konwencjami społecznymi. Nierzadko ma na koncie znaczące sukcesy zawodowe. Często zaprzecza własnemu alkoholizmowi, jako że w jego głowie funkcjonuje, wspomniany powyżej, stereotypowy obraz osoby uzależnionej. Jego problemu nierzadko nie zauważa także najbliższa rodzina i przyjaciele.

Jak dużo wypijają osoby, które nadużywają alkoholu i powinny skorzystać z odtrucia? Jak pokazują statystyki, limit dla kobiet wynosi 3 drinki dziennie lub 7 w tygodniu, a dla mężczyzn – 4 drinki dziennie i 14 tygodniowo. To jednak nie jedyny sposób na stwierdzenie czy bliska nam osoba potrzebuje pomocy.

Do sygnałów ostrzegawczych, które powinny przekonać osobę uzależnioną do wykonania odtrucia alkoholowego i zapisania się na psychoterapię zalicza się między innymi:

• picie alkoholu w samotności
• upajanie się przed pójściem do pracy
• konieczność picia alkoholu, by móc poczuć się pewnie
• niezamierzone upijanie się
• nie pamiętanie, co robiło się w ciągu dnia
• ukrywanie swojego problemu z piciem
• złość w przypadku pytań o to czy spożywaliśmy danego dnia alkohol.

Jeżeli chociażby na połowę z zadanych pytań odpowiedzieliśmy twierdząco to znak, że możemy mieć problem z alkoholem.

Nadużywanie alkoholu niesie ze sobą szereg problemów zdrowotnych. Może prowadzić do uszkodzenia mózgu, zapalenia trzustki, raka wątroby czy nadciśnienia tętniczego. Osoby uzależnione często zachowują się agresywnie w stosunku do najbliższych, sięgając po przemoc zarówno psychiczną, jak i fizyczną. U alkoholików znacząco rośnie odsetek śmierci w wyniku wszelkiego rodzaju wypadków, między innymi samochodowych.

Leczenie wysokofunkcjonujących alkoholików przebiega tak samo jak w przypadku każdej innej osoby borykającej się z tym problemem. Najlepiej udać się do profesjonalisty, który zaleci indywidualny plan leczenia.


« powrót do artykułów


© 2009 ODTRUWAMY.PL