Jesteśmy profesjonalnym zespołem lekarskim
z kilkunastoletnim doświadczeniem w leczeniu uzależnień
od alkoholu i powikłań poalkoholowych.


Depresja alkoholowa


Depresja alkoholowa to zaburzenie psychiczne, gdzie poza typowymi dla tej choroby objawami takimi, jak brak wiary w siebie, niska samoocena, przygnębienie i poczucie winy, pojawia się także silne uzależnienie od napojów wyskokowych. Depresja może być zarówno przyczyną problemów z alkoholizmem, jak i rozwinąć się jako powikłanie choroby alkoholowej. Jednym z procesów związanych z leczeniem uzależnienia od alkoholu jest odtruwanie poalkoholowe.

Objawy depresji alkoholowej mogą być bardzo zróżnicowanej. Gdy dochodzi do niej w momencie nagłego odstawienia alkoholu, możemy mieć do czynienia z objawami charakterystycznymi dla zespół abstynencyjnego, które pojawiają się w ciągu pierwszych 36 godzin od przyjęcia ostatniej porcji trunku. Zalicza się do nich między innymi bóle głowy, stres, rozdrażnienie, bezsenność, a w skrajnych przypadkach również halucynacje, stany lękowe i urojenia. Ten rodzaj depresji najczęściej nie podlega leczeniu i mija samoistnie.

Wtórna depresja alkoholowa to natomiast stan bardzo złego samopoczucia, na który składa się brak poczucia sensu życia, brak wiary w siebie, zmęczenie, niska samoocena, brak apetyty oraz zaburzenia snu. W konsekwencji, nierzadko prowadzi to do prób samobójczych, również tych uwzględniających spożycie bardzo dużych dawek alkoholu.

Leczenie depresji alkoholowej nie należy do najłatwiejszych, jako że objawy depresji są bardzo dobrze maskowane przez problemy z alkoholem. Kluczowa jest tutaj terapia dwutorowa uwzględniająca walkę z obiema dolegliwościami. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Celem leczenia depresji alkoholowej jest doprowadzenie do trwałej abstynencji i odzyskanie na nowo sensu życia bez alkoholu. Najczęściej stosuje się tu psychoterapię wspieraną farmakologicznie.

Trudniejszą grupę pacjentów z depresją alkoholową stanowią ci, którzy cierpią na wtórną postać tej choroby. U tych osób zaburzenia pojawiły się w momencie trwania nałogu. Sam przebieg choroby bywa bardzo ciężki i może skończyć się trwałym kalectwem, a niekiedy także śmiercią. Depresja w tym przypadku jest znacznie bardziej głęboka niż u osób niepijących.

Aby leczenie depresji alkoholowej mogło być skuteczne, najważniejsza jest motywacja chorego do wyzdrowienia. Nieocenioną pomoc stanowić może tu również wsparcie osób z najbliższego otoczenia.


« powrót do artykułów


© 2009 ODTRUWAMY.PL