Jesteśmy profesjonalnym zespołem lekarskim
z kilkunastoletnim doświadczeniem w leczeniu uzależnień
od alkoholu i powikłań poalkoholowych.


Sposoby na zmobilizowanie alkoholika do leczenia


Alkoholizm to choroba, która w znaczący sposób oddziałuje na najbliższe otoczenie uzależnionego – jego rodzinę i przyjaciół. Wielu alkoholików odrzuca pomoc, wypierając swój problem. Sporo z nich jest przekonanych, że są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoim alkoholizmem.

Wiadomym jest, że przyznanie się do uzależnienia to niezwykle trudne i bolesne doświadczenie. Aby zmobilizować alkoholika do leczenia musimy mieć pewność, że naprawdę wymaga on tego typu pomocy. Nigdy nie należy tutaj wmówić sobie, że jesteśmy przewrażliwieni. Warto znaleźć w najbliższym otoczeniu osoby, które borykały się z podobnym problemem i skonfrontować ich doświadczenia z tym, co słyszymy od osoby uzależnionej.

Tego typu rozmowę należy przeprowadzić w sposób możliwie jak najbardziej spokojny. Krzyk czy płacz nie będą wówczas naszym sprzymierzeńcem – wręcz przeciwnie, mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Należy mówić spokojnie i stanowczo, przypominając choremu rzeczowo, jakie negatywne skutki przynosi jego picie. Kluczowe jest tu również okazanie wsparcia – bliska osoba powinna wiedzieć, że może na nas liczyć nawet w najcięższej sytuacji. Nie dajmy się wciągnąć w jałowe dyskusje czy tłumaczenia. Podczas takiej rozmowy rzeczy należy nazywać po imieniu – do czynienia mamy bowiem nie z pojedynczymi incydentami, lecz jednostką chorobową. Warto również wspomnieć o realnych skutkach picia, które miały realny wpływ na życie alkoholika – utrata pracy czy popadnięcie w długi. Do takiej rozmowy należy także przygotować stosowne kontrargumenty tak, by nie zostać wytrąconym z równowagi.

Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie listy miejsc, w których można przeprowadzić odtrucie całodobowe oraz namiarów na sprawdzonych specjalistów czy grupę AA działającą w najbliższej okolicy.


« powrót do artykułów


© 2009 ODTRUWAMY.PL