Jesteśmy profesjonalnym zespołem lekarskim
z kilkunastoletnim doświadczeniem w leczeniu uzależnień
od alkoholu i powikłań poalkoholowych.


Metody leczenia alkoholizmu


Leczenie alkoholizmu może mieć formę terapii ambulatoryjnej lub na oddziale zamkniętym. Coraz więcej osób decyduje się także na odtruwanie alkoholowe, czyli zabieg wykonywany w domu pacjenta pod ścisłym nadzorem lekarskim, który polega na aplikacji indywidualnie dobranych płynów i leków. Dzięki odtruciu możliwe staje się przerwanie ciągu alkoholowego i reedukacja objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. W trakcie zabiegu usuwane są również niebezpieczne toksyny powstałe z przemiany alkoholu.

Psychoterapia związana z leczeniem alkoholizmu powinna być rozpoczęta w poradniach leczenia odwykowego. Prowadzona jest ona 2-3 razy w tygodniu, a pierwszy, podstawowy etap trwa od 4 do 6 osób. W poradniach odwykowych pomoc udzielana jest również rodzinom alkoholików, czyli osobom współuzależnionym.

Kolejna z metod to ambulatoryjne leczenie alkoholizmu na oddziałach dziennego pobytu, gdzie zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu przez okres 8 tygodni. Alternatywę dla nich stanowi leczenie w całodobowych oddziałach trwające około 6-8 tygodni.

Na oddziały leczenia zespołu abstynencyjnego przyjmowani są natomiast pacjenci, których życie jest zagrożone. Hospitalizacja trwa od 7 do 10 dni. Po zakończeniu podstawowego etapu terapii, pacjenci kierowani są do poradni odwykowych i do samopomocowych grup Anonimowych Alkoholików.

Farmakoterapia ma duże znaczenie wyłącznie w leczeniu zespołu abstynencyjnego, który pojawia się po odstawieniu alkoholu. Polega ona głównie na doustnym lub dożylnym podawaniu leków nawadniających, witaminy B1 oraz benzodiazepin, które mają właściwości przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe oraz nasenne. Jako że są one silnie uzależniające, nie stosuje się ich dłużej niż 10 dni.

Kluczową rolę w leczeniu alkoholizmu odgrywa psychoterapia. Zadaniem specjalistów jest uświadomienie pacjentowi jego problemu i zmotywowanie go do leczenia. Powszechnie stosowanym tu zabiegiem jest tworzenie tak zwanych dysonansów moralnych, które uzmysławiają osobie chorej, że nałóg stoi w opozycji do tego, co stanowi dla niego największą wartość. Może być to zarówno rodzina, jak i pozycja zawodowa. Dysonans moralny uzmysławia alkoholikowi, że pije on przeciwko sobie, nie całemu światu. Kolejny etap stanowi rozbudzenie w pacjencie gotowości do zmiany.

Psychoterapię wspomaga się niekiedy przy pomocy podskórnych wszywek lub doustnych tabletek z dysulframem, które po wypiciu alkoholu wywołują nieprzyjemne reakcje takie, jak kołatanie serca czy pulsujący ból głowy, zniechęcając do spożywania napojów wyskokowych.


« powrót do artykułów


© 2009 ODTRUWAMY.PL