Jesteśmy profesjonalnym zespołem lekarskim
z kilkunastoletnim doświadczeniem w leczeniu uzależnień
od alkoholu i powikłań poalkoholowych.


Na czym polega psychoterapia alkoholowa?


Leczenie alkoholizmu składa się z dwóch podstawowych elementów. Są nimi odtruwanie alkoholowe oraz psychoterapia. Zadaniem pierwszego jest usunięcie toksyn nagromadzonych w wyniku spożywania dużych ilości napojów wyskokowych. Odtruwanie umożliwia przywrócenie pacjentowi sił witalnych oraz równowagi wodnoelektrolitowej. Uzupełnia on także wypłukanych z organizmu mikroelementów i pozwala na złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów zespołu abstynencyjnego (to stan zaburzeń somatycznych oraz psychicznych, które wynikają z nagłego odstawienia alkoholu).

Jeśli chodzi natomiast o psychoterapię, to skupia się ona na przywróceniu ładu w psychice uzależnionego pacjenta. Odbywa się ona pod okiem psychoterapeutów. Największą skutecznością cechuje się leczenie w warunkach stacjonarnych. Może się ono odbywać na zasadzie spotkań indywidualnych lub w kameralnych grupach wsparcia. Kluczowym zadaniem psychoterapii jest utrzymanie pacjenta w trzeźwości oraz zmiana jego myślenia o alkoholu. Tylko taki sposób prowadzenia leczenia daje szansę na powrót do normalnego życia.

Psychoterapia pozwala na przywrócenie równowagi psychicznej osoby uzależnionej. W jej trakcie, pacjent uczy się żyć bez używek i nie sięgać po nie w sytuacjach stresowych. Jako że zerwanie z nałogiem zmusza do drastycznej zmiany osobowości, najlepsze długotrwałe efekty przynoszą wszelkiego rodzaju formy terapii grupowej, z naciskiem na program AA.

Jakiej wiedzy dostarcza pacjentowi psychoterapia? W jej trakcie poznaje on objawy choroby, negatywne skutki zdrowotne wywołane nadmiernym spożywaniem alkoholu, dowiaduje się jakie jest działanie substancji psychoaktywnych zawartych w alkoholu, a także jakie zmiany procesów decyzyjnych i myślowych zachodzą w psychice na skutek spożywania napojów wyskokowych.

W wyniku psychoterapii, pacjent jest w stanie przyjąć odpowiedzialność za powrót do zdrowia oraz przekształcić motywację zewnętrzną na wewnętrzną (musi on chcieć wyzdrowieć dla samego siebie). Kluczowa jest tutaj praca nad unormowaniem własnego życia i odzyskanie wiary w to, że życie bez alkoholu jest możliwe.


« powrót do artykułów


© 2009 ODTRUWAMY.PL