Jesteśmy profesjonalnym zespołem lekarskim
z kilkunastoletnim doświadczeniem w leczeniu uzależnień
od alkoholu i powikłań poalkoholowych.


Wpływ alkoholu na wątrobę


Nadużywanie alkoholu prowadzić może do szeregu różnego rodzaju chorób wątroby takich, jak stłuszczenie, zapalenie czy marskość. Organ ten bierze na siebie cały ciężar metabolizowania alkoholu. Podczas tego procesu dochodzi do tworzenia się szkodliwych substancji mogących powodować trwałe jej uszkodzenie.

Zawarty w alkoholu etanol to substancja, która szybko wchłania się z przewodu pokarmowego do organizmu. Jedynie niewielka jego część zostaje usunięcia razem z moczem oraz wydychanym powietrzem. Reszta trafia do wątroby. Dzięki enzymowi, jakim jest dehydrogenaza alkoholowa, etanol zostaje najpierw przekształcony do aldehydu octowego dzięki enzymowi, a następnie do kwasu octowego. Zdolność do metabolizowania alkoholu uzależniona jest od dehydrogenazy. Organizm każdego człowieka wytwarza inną ilość tego enzymu. Powstający na skutek przemian aldehyd octowy jest silnie trującą substancją, bardziej toksyczną od etanolu.

Alkoholowa choroba wątroby rozwija się etapami. Im szybciej zostanie wdrożona abstynencja, tym większa szansa na to, że zmiany ulegną wycofaniu. W zaawansowanych stadiach są one nieodwracalne.

Pierwszy etap choroby wątroby to jej stłuszczenie. W komórkach wątrobowych dochodzi wówczas do odkładania się komórek tłuszczu oraz ich wstępnego uszkodzenia. Objawy mogą się tutaj jeszcze nie pojawić lub być łagodne.

Alkoholowe zapalenie wątroby stanowi kolejne stadium uszkodzenia jej na skutek spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Osoba chora skarży się na osłabienie, zmęczenie, ból w prawym podżebrzu. Niekiedy pojawić może się również żółtaczka lub wodobrzusze. W badaniu podmiotowym wyczuwana bywa powiększona wątroba.

Ostatni i nieodwracalny etap stanowi marskość, czyli włóknienie wątroby wywołane uszkodzeniem jej prawidłowego miąższu. Organ ten nie działa wówczas w sposób prawidłowy, w związku z czym dochodzi do niekorzystnego działania toksyn na organizm, w tym na ośrodkowy układ nerwowy. Pojawić mogą się również zaburzenia układu krzepnięcia, żylaki przełyku stwarzające ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego, obrzęki, wodobrzusze, utrata masy mięśniowej, nudności, wymioty czy wzdęcia.

W walce ze skutkami nadużywania alkoholu pomóc może zabieg, jakim jest odtruwanie poalkoholowe. Stanowi on pierwszy krok ku wyzbyciu się tego groźnego nałogu.


« powrót do artykułów


© 2009 ODTRUWAMY.PL