Jesteśmy profesjonalnym zespołem lekarskim
z kilkunastoletnim doświadczeniem w leczeniu uzależnień
od alkoholu i powikłań poalkoholowych.


Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?


Esperal to popularna nazwa związku, jakim jest Disulfiram. Przez specyficzne właściwości oraz wpływ na metabolizm alkoholu, jest on powszechnie stosowany w terapii wspomagającej leczenie uzależnienia od alkoholu. Zastosowanie tak zwanej „wszywki” wywołuje u pacjenta strach przed konsekwencjami związanymi ze spożyciem napojów wyskokowych, działając w sposób dyscyplinujących. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno zabieg implantacji Esperalu, jak i odtrucia poalkoholowego. Jak dokładnie wygląda pierwszy z nich?

Wspomniany Disulfiram to związek organiczny należący do grupy ditiokarbaminianów, którego podstawową właściwością jest hamowanie enzymu jakim jest dehydrogenaza aldehydowa, który to pełni kluczową funkcję w metabolizmie alkoholu. Rozkłada on aldehyd octowy do kwasu octowego, konsekwencją czego jest zablokowanie kumulacji aldehydu octowego w organizmie osoby uzależnionej. Wiąże się to z odczuwaniem przykrych dolegliwości takich, jak uderzenia gorąca, kołatanie serca, uporczywy ból głowy, nudności czy wymioty.

Wymienione powyższej właściwości Disulfiramu umożliwiły wykorzystanie go w terapii wspomagającej leczenie uzależnienia od alkoholu. Historia jego stosowania w leczeniu uzależnień sięga pierwszej połowy XX wieku. Początkowo podawany był on w formie doustnej, lecz jako że wymagała ona od pacjenta regularnego przyjmowania leków, zdecydowano się na jego implantację, dzięki czemu możliwe stało się regularne uwalnianie jej do organizmu i odstraszanie od picia alkoholu.

Podskórne wszycie Esperalu to zabieg skierowany do osób, które chcą walczyć z uzależnieniem i chcą przekonani, że bez tego typu „straszaka” mogą sobie nie poradzić ze swoim alkoholizmem. Warto zdawać sobie sprawy z faktu, iż „wszywki” nie mogą być jedynym elementem terapii uzależnienia, a jedynie jej uzupełnieniem. Esperal nie zmniejsza bowiem chęci sięgnięcia po alkohol, a jedynie wywołuje lek przed nieprzyjemnymi objawami.

Procedura wszycia Esperalu i jest bardzo prosta i trwa około 30 minut. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wszyciu w odpowiedniej ilości (1 tabletka na 1 kg masy ciała) sterylnych tabletek pod skórę, zwykle w okolicy pośladka. W wybranych przypadkach, na życzenie pacjenta, lokalizacja wszczepianego Esperalu może zostać zmieniona. Zabieg kończy się założeniem pojedynczych szwów skórnych. Niezwykle ważne jest, by pacjent na co najmniej 48 godzin przed planowanym zabiegiem nie spożywał alkoholu. „Wszywka” jest aktywna przez okres około 8 miesięcy, po czym, w razie konieczności, procedura może zostać powtórzona.


« powrót do artykułów


© 2009 ODTRUWAMY.PL